priredbaPovodom Dana škole i 135. godišnjice postojanja Prve gimnazije, održana je svečana priredba. Ugledna sarajevska dama, stara samo po godinama, a u principu puna mladosti i elana, na taj način pokazala je svoje kvalitete, prisjetila se starih vremena, ali i poklonila pogled u budućnost.

Nemoguće je bilo sve uspjehe, uspomene generacije i ponose ove škole smjestiti u ograničeno vrijeme i prostor jer za to je potrebno mnogo više. Ipak, prikazano je ono najbitnije i to kroz savršen moazik muzike, plesa, poezije i mudrih misli. Učeničkom himnom "Gauedamus" hor Prve gimnazije otvorio je priredbu i na najbolji mogući način pokazao nematerijalni spomenik znanju koji ova škola već 135 godina gradi. Nakon obraćanja direktora Kenana Novalije, koji je s ponosom i vidnim emocijama govorio o školi te pozdravio prisutne, pročitani su citati koje su nekadašnji učenici Prve gimnazije posvetili svojoj školi. Da naša škola nije samo mjesto učenja, već i prvih, onih najvećih ljubavi, posvjedočila je učenica Emina Islamović, koja je publici poklonila tradicionalnu ljubavnu pjesmu, sevdalinku "Jutros mi je ruža procvjetala". U duhu muzike izvedene su i naredne tačke. Naime, nakon još nekoliko citata poznatih, bivših učenika, na sceni se ponovo pojavio hor i poklonio publici mnoštvo lijepih nota. Dozu humora, na scenu je donijela vještica, koja je kroz dosjetljive "prijetnje" Nastavničkom vijeću i ostalom osoblju škole, oduševila publiku. Na kraju je bend uz zvukove rok muzike, pokazao nesvakidašnji spoj starog i novog, tradicionalnog i modernog. Priredbu su posjetili bivši profesori i učenici, brojni zvaničnici i ugledni građani.

Hamza Agić, IIIc

Facebook stranica Prve gimnazije